Довгий час вважалося, що домашнє насильство є особистою справою кожної сім’ї. Сьогодні, згідно із стандартами міжнародного права, воно офіційно визнано порушенням права людини. За даними досліджень 56% жінок були жертвами насильства з боку чоловіка, 65% страждають від психологічного насильства, 30% - від фізичного, 5% - від економічного. В половині випадків насильство відбувається в благополучних сім’ях.
Якщо більшість жінок мають уявлення або відчували на собі, що таке фізичне чи сексуальне насильство, то тільки деякі розуміють, що таке психологічне.
Психологічне насильство - це насильство, яке пов’язане з дією одного члена сім’ї на психіку іншого шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, які доводять постраждалого до стану емо-ційної напруги, втрати можливості захистити себе, завдається значна шкода психічному здоров’ю.
Психологічне насильство у багатьох випадках буває страшніше фізичного. Воно примушує жертву терпіти постійний душевний біль, приниження, образи, погрози і переслідування. Але не всі жінки можуть правильно визначити такий вид насильства і адекватно реагувати на нього. В більшості випадків, покоряючись волі чоловіка, жертва стає безпомічною, неспроможною реально оцінити ситуацію, вона навіть не намагається себе захистити. Багато жертв морального тиску впевнені, що саме так мають будуватися сімейні відносини. І якщо фізичне насильство можна ідентифікувати (звернутися за допомогою в міліцію, зняти побої, подати до суду), то психологічне довести дуже важко.
Які ж причини психологічного тиску в сім’ї? Якщо чоловік в шлюбі не реалізувався як особистість, то саме на дружину він виплескує свій гнів і образу. Саме її він винить у всіх своїх невдачах. Щоб досягти бажаного результату і ще сильніше ранити свою другу половину, чоловік підключає дітей, маніпулюючи вже не тільки почуттями дружини, а й власних дітей. Існує визначений тип чоловіків, які беруть за дружин потенційних жертв. Це, як правило, власні, деспотичні люди, яким хочеться довести всім свою могутність. Жінка для них - особиста власність. Таке життя може продовжуватися роками. Жертва психологічного насильства стає агресивною, дратівливою, у неї занижена самооцінка, виникає тривожність, почуття вини і депресії, з’являється тенденція до психосоматичних захворювань. Трапляються випадки, коли жінка починає вживати алкоголь чи наркотики, або від страждань і безвихідності намагаються здійснити самогубство.
Якщо Ви стали жертвою психологічного насильства і не в змозі самі вирішити проблему, то звертайтеся за допомогою до спеціалістів Прилуцького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який знаходиться за адресою: вул. Київська буд.78, корп.2; тел.4-42-36.
Газета "В двух словах" м. Прилуки №2 за 08.01.09
|