Проект Ради Європи «Реабілітація культурної спадщини історичних міст» передбачає широку участь у ньому програм, розроблених фахівцями населених пунктів, що мають гідні історико-культурні пам’ятки.
Ця ідея захопила своїми перспективами начальника відділу культури та туризму Прилуцької міської ради Світлану Бірюзову і директора Прилуцького краєзнавчого музею Тетяну Зоць. У них знайшлися однодумці, і ось команда з 10 ентузіастів – культурних перетворювачів - розпочала роботу в регіональній програмі Проекту «Київська ініціатива» Міністерства культури та туризму України за підтримки Ради Європи і Європейської комісії. Витративши багато часу й сил, команда прилучан надіслала заявку на участь у конкурсі, підтвердивши її ґрунтовними розробками щодо вибраного для реабілітації об’єкта - будинку Шкуратова, в якому раніш розміщувалася школа №4. Ці матеріали настільки зацікавили експертів, що 17 жовтня до нашого міста завітала поважна делегація у складі експерта Ради Європи, архітектора Девіда Джонсона, координатора Проекту в Україні Миколи Скиби та експерта Ради Європи в Україні і одночасно перекладача Тетяни Білецької.
Гостей сердечно привітав міський голова Юрій Беркут. На зустрічі з ними він підкреслив, що Прилуки вже не один рік співпрацюють з європейськими організаціями. Це і проект ТАСІS, і дружба з польськими містами, це і економічний форум, який відбувся під час урочистостей з нагоди 925-річчя міста і який відвідали дипломатичні представники закордонних держав. «Наше місто прагне увійти в європейську спільноту, і це прагнення повинна підтримати держава. Ми не тільки географічно з Європою, ми душею почуваємося європейцями», - зазначив мер Прилук.
Подарувавши гостям ювілейні видання, Юрій Беркут запросив поважну делегацію познайомитися з історичною зоною та архітектурними пам’ятками міста. Гідами гостей були Тетяна Зоць і Світлана Бірюзова.
Захоплення, з яким Девід Джонсон фотографував наші пам’ятки, зацікавленість Миколи Скиби архітектурними об’єктами і бажання роздивитися усе з різних ракурсів красномовно свідчили про те, що екскурсія гостям сподобалася.
Будинок Шкуратова (колишня школа №4), представлений на участь у конкурсі, справив на гостей неабияке враження. Микола Скиба відзначив його вдале розташування: будівля, дещо віддалена від інших закладів культури, може стати новим центром дозвілля і виховання молоді. Бажано тільки реставрувати її фасад, зберігши його оригінальність і не ховаючи старовинну цегляну кладку під шаром штукатурки.
Тетяна Зоць наголосила на можливості використання великого подвір’я для створення музею під відкритим небом. Експонати з фондів краєзнавчого музею теж знайдуть своє місце у колишньому приміщенні школи №4.
18-19 жовтня у Києві десять міст України представили на розсуд комісії експертів свої проекти. Наш захищали Світлана Бірюзова і Тетяна Зоць. Вердикт комісія винесе вже найближчим часом. Але у прилучан немає сумнівів, що він буде на користь нашого міста і допоможе відродити будинок Шкуратова та перетворити його на культурно-мистецький центр.
|