Володимир Назім: «Існує проблема - має бути і її вирішення»
Незважаючи на те, що майже кожна телевізійна програма «Слово депутата» не обходиться без обговорення проблем, пов’язаних з наданням послуг тепло-, водопостачання та водовідведення, інформації, яка б вис-вітлила, чим живе сьогодні підприємство, що надає ці послуги, над чим воно працює, що робить для вирішення існуючих проблем та що планує робити в подальшому, дуже мало. Тому кореспондент нашої газети звернувся до директора КП «Прилукитепловодопостачання» Володимира Назіма із запитаннями, що нині особливо турбують прилучан:
$IMAGE1$
- Володимире Івановичу, те, що проблем з тепло- та водопостачанням у місті вистачає, ми бачимо не лише з екранів телевізорів. А тому мешканців міста цікавить, що робить КП «Прилукитепловодопостачання», аби послуги були якісними, надавались безперебійно та ще й не дорожчали ?
- Дійсно, наших проблем не приховаєш навіть якби й захотів. Це - й мережі, й обладнання, а віднедавна - ще й підвали. Шукати винних у цьому - даремна і невдячна справа. Так сталось, і так є.
В деякій мірі заспокоює те, що в інших містах ситуація значно гірша. Але це заспокоєння слабке, воно жодним чином не впливає на робочий ритм підприємства. А тому підхід такий: існує проблема - має бути і її вирішення. При цьому головним критерієм є покращення якості послуги та зниження її енергоємкості. За рік, що минув, по технічному переоснащенню підприємства нами було зроблено в 3-4 рази більше, ніж за 2 попередні роки разом узяті.
В опалювальному сезоні особливо актуальною є тема теплопостачання, тож зупинюсь саме на ній. Найбільшим проектом 2007 року, який на даний час майже закінчений, є реконструкція 3-х теплових пунктів (ТП): по вул.Костянтинівська, 110; Костянтинівська, 115; Садова, 104. В її результаті принципово змінена схема гарячого водопостачання. До реконструкції на котельні спочатку грівся теплоносій, який надходив по трубопроводу в ТП, потім за рахунок його тепловіддачі нагрівалась гаряча вода, яка вже після цього надходила споживачам. Тобто, для гарячого водопостачання було задіяне потужне котельне обладнання, робота якого, особливо в неопалювальний період, призводила до значних витрат палива та електроенергії. Після реконструкції ж гаряча вода гріється безпосередньо на ТП. Там встановлені модулі для нагріву води, проведений газ, встановлені насоси. Переваги цього очевидні. По-перше, і найголовніше - підприємство має змогу забезпечувати нормативну температуру гарячої води, не допускаючи при цьому в опалювальному періоді (при плюсових температурах зовнішнього повітря) перегріву системи опалення, а значить, і перевитрат енергоносіїв. Крім того, зникає вірогідність поривів на ділянці котельня- ТП і, відповідно, забезпечується безперебійність надання послуги; немає втрат теплової енергії на цій ділянці і, в зв’язку з цим, зменшуються витрати газу та електроенергії. Такого ж результату досягає й використання сучасного котельного і насосного обладнання. До того ж, ТП працюють в автоматичному режимі, тому маємо економію витрат на оплату праці в зв’язку із скороченням операторів ТП (за опалювальний сезон - 55,6 тисяч гривень, за неопалювальний сезон - 20,8 тисяч гривень).
Нами пораховано, що реконструкція 3-х ТП котельні по вул. Костянтинівська, 110 забезпечить зменшення в неопалювальний період питомих витрат електроенергії на виробництво 1 Гкал. теплової енергії; по котельні Костянтинівська, 110 - з 45,5 до 12 кВтгод, питомих витрати газу - з 165,22 до 158 кг умовного палива. Тобто, ефект очевидний.
Наразі залишився нереконструйованим ще один ТП (по вул. 1 Травня, 73), підключений до цієї котельні. Його реконструкцію плануємо зробити вже до кінця опалювального періоду. Якщо й це відбудеться, в неопалювальному періоді відпаде необхідність в обслуговуванні котельного обладнання на Костянтинівській, 110 операторами. При цьому очікувана сума економії складе 69,9 тисяч гривень.
В стадії виконання зараз також знаходяться менші за обсягом виконуваних робіт, але не менш важливі для міста проекти з реконструкції котелень по вул. Саксаганського, 9 та Київська, 56. У першій здійснюється заміна 2-х котлів «Факел» на 5 модулів нагріву гарячої води. У другій - 5-ти застарілих неефективних котлів НІІСТУ на 8 модулів, частина з яких працюватиме для опалення, а частина - на гарячу воду. В цих котельнях повністю буде замінено електрообладнання і насосна група.
Споживачі цих котелень відчують покращення якості послуги гарячого водопостачання, а підприємство отримає економічний ефект в частині зменшення витрат газу та електроенергії, підвищення надійності котельного обладнання. Ці котельні уже цього літа працюватимуть в автоматичному режимі, що дасть економію заробітної плати 55,6 тисяч гривень.
В 2007 році побудована мінікотельня по вул. Земська, 36 (школа №7). Залишились тільки заключні роботи з підключення її до системи газопостачання. На даний час школа підключена до котельні по вул. Костянтинівська 110, протяжність теплової мережі складає більше 1 км, тому підприємство багато втрачає при транспортуванні теплової енергії. При запуску мінікотельні втрати в тепловій мережі мінімізуються.
Найбільш аварійні ділянки теплових мереж котелень (по вул. Костянтинівська, 110; Ярмаркова, 41; Польова, 110; Перемоги, 180; Незалежності, 78) загальною протяжністю 1298 метрів були замінені на попередньо ізольовані труби (для порівняння, в 2006 році така заміна становила 400 метрів мережі котельні військового містечка).
- За які кошти виконуються роботи по названих Вами проектах? Чи отримує підприємство підтримку з боку держави і місцевих органів влади ?
- Тарифи на теплову енергію, ще в період їх встановлення (на 01.10.06р.) практично не мали в своєму складі інвестиційної складової. Тому підприємство було позбавлене можливості здійснювати технічне переоснащення за рахунок оплати вартості послуг.
Названі мною проекти в основному фінансуються з державного бюджету. Щоправда, для реконструкції 3-х ТП із запланованих до фінансування 1142,8 тисяч гривень на даний час виділено лише 106 тисяч гривень з місцевого бюджету на умовах співфінансування. Роботи виконані власними силами, частково за рахунок власних коштів, частково в борг, який буде погашений при надходженні коштів.
Реконструкцію котелень по вул. Саксаганського, 9 і Київській 56, виконує підрядна організація «Монтажналадка». Роботи також виконуються за рахунок державних субвенцій. Їх вартість становить 535 і 280 тисяч гривень відповідно. Вартість проекту по вул. Земська, 36 - 300 тисяч гривень. Роботи виконані за рахунок державного бюджету підрядною організацією. Заміна теплової мережі на попередньо ізольовану коштувала нам 343 тисячі гривень, виконана вона своїми силами за рахунок власних коштів.
- Ви зазначили, що підприємство було позбавлене можливості фінансувати проекти за рахунок оплати вартості послуг. Однак частина виконаних вами робіт все ж здійснювалася власним коштом. Що це за надходження ?
- У першу чергу - надання інших додаткових послуг: виконання ремонтних робіт, врізка в водопровідну мережу, складання проектів тощо. У подальшому плануємо розширити їх перелік, бо це вигідно. При цьому будемо задіювати працівників, які вивільняються в результаті скорочень.
- Володимире Івановичу, Ви говорите про значні суми економії енергетичних ресурсів і витрат на оплату праці. Чи позначиться це на вартості послуг?
- На превеликий жаль, сьогодні просто неможливо говорити про зменшення вартості послуги. А якщо бути відвертим, то при постійному рості цін на газ і електроенергію ми не спроможні її навіть застабілізувати. В даний час мова може йти лише про уповільнення її зростання, що в наших умовах само по собі вже має позитив. Адже уповільнюючи зростання тарифів, ми тим самим забезпечуємо випередження доходів громадян над їх витратами на придбання предметів і послуг першої необхідності. А це значить, що людина матеріально зможе жити краще. Хоча в наших умовах, коли маємо таку невизначеність з ціною на газ, щось прогнозувати дуже складно. Одне можу сказати напевно - ми робимо все від нас залежне, щоб мінімізувати зростання тарифів.
- Що заплановано «Прилукитепловодопостачанням» до виконання в 2008 році?
- Починаючи з 2007-го, наше підприємство почало працювати за планом. Це стратегічний план розвитку на 2007-2011 роки, який був розроблений фахівцями КП «Прилукитепловодопостачання» і затверджений сесією міської ради в червні 2007 року. На рівні міста це офіційний документ, який вимагає виконання наміченого як від підприємства, так і від міських органів влади. Тому хотілося б, аби про це не забували і депутати міської ради, тим більше, що вони голосували за цей план.
На 2008 рік у галузі теплопостачання за-плановано закінчити названі мною проекти, розпочаті в 2007 році. Крім того, у планах - будівництво мінікотелень ДЮСШ (вартість 600 тис.грн., за рахунок бюджетних коштів), школи №10 (вартість 700 тис.грн., за рахунок бюджетних коштів) та по вул. 1 Травня, 48 (вартість 900 тис.грн., за рахунок власних коштів). Запланований ефект - скорочення протяжності теплових мереж, а в зв’язку з цим - зменшення витрат енергоносіїв. Крім цього, по будинку по вул. 1 Травня, 48 вирішиться проблема якості послуги теплопостачання.
За міжнародним проектом сталого розвитку малих міст України ТАSІS в 2008 році започатковуватиметься впровадження когенераційної установки на котельні по вул. Костянтинівська, 110. Це дасть можливість виробляти власну електроенергію для виробничих потреб котельні, а лишки продавати іншим споживачам за нижчими від існуючих цінами.
- Комунальних підприємств, в яких би були поєднані хоч і пов’язані між собою, але такі різні послуги як водопостачання, водовідведення, теплопостачання, обслуговування внутрішньобудинкових систем, лише декілька по всій Україні. Вам же, незважаючи на труднощі, вдається працювати стабільно, та ще й розвивати підприємство, вдосконалювати виробництво. Що дає Вам наснагу в роботі і чи маєте Ви підтримку органів місцевого самоврядування тадепутатського корпусу?
- Я впевнений, що кожна людина, де б вона не працювала, може досягти чогось тільки тоді, коли їй подобається те, чим вона займається. А коли у людини є мета, яку прагне досягти понад усе, вона здатна й гори перевернути. Мені подобається те, що я роблю. Я маю мету, бачу результат того, що роблю. І це додає мені наснаги.
Ще коли я тільки-но прийшов на підприємство, мені сподобався його колектив, зацікавило те, чи можна підняти його імідж, зробити так, щоб працювати на КП «Прилукитепловодопостачання» стало престижним. А проробивши рік, зрозумів: це можливо.
Скажу відверто: працювати керівником комунального підприємства, не маючи підтримки міських органів влади, дуже складно, а інколи - й просто неможливо. Тому намагаємося знаходити порозуміння, розглядаємо питання інтересів споживачів через призму діючих норм закону, зобов’язуючи таким чином всіх діяти тільки в рамках чинного законодавства. Маю підтримку однодумців в колективі підприємства. І переконаний: такі не підведуть. Вони повірили в мене, а значить, працювати треба ще більше, бо чим більше робиш, тим більше залишається ще не зробленого. Є така народна мудрість.
Щодо підтримки депутатського корпусу, то скажу так: в моєму розумінні, підтримка - це розумний, виважений підхід до проблем підприємства та прийняття рішень, які б враховували інтереси громади в цілому, а не лише якоїсь її частини. А якщо не підтримують - то вже хоч би не заважали. Взагалі, коли розмірковуєш над усім цим, мимоволі виникає питання: та частина депутатів, що використовує будь-який привід для того, аби принизити мене, працює задля громади, чи проти Назіма? Якщо проти Назіма, то задля кого? Впевнений, що не для громади. Тому й дуже прикро, що це так.
- Дуже вдячна Вам за таку предметну розмову. Сподіваюся на її продовження. - З великим задоволенням!
«В двух словах» №4 (722) від 24 січня 2008 року
Content-Disposition: form-data; name="file1"; filename="Nezim.jpg"
Content-Type: image/jpeg
яШяа JFIF d d ям Ducky <